Na de dood van Charlie Kirk is de jacht op ‘links’ en ‘liberals’ geopend in de Verenigde Staten.
Influencers, nieuwszendres, zelfs christelijke media wijzen, in navolging van Donald Trump, bijna verheugd naar de dader en roepen “Zie je wel, hij is links!”. Ook in Nederland. En in de comments op sociale media lees je dan ook regelmatig “de kogel kwam van links!”.
De kogel kwam van links is een uitspraak van voormalig LPF-voorzitter Peter Langendam na de moord op Pim Fortuyn (1948-2002). Zijn dood zou volgens sommigen veroorzaakt zijn door de voortdurende demonisering door zijn politieke tegenstanders.
Aanslagen in de Verenigde Staten
Maar is dat zo? Komt de kogel altijd van links? Wie kijkt naar de aanslagen in de Verenigde Staten de afgelopen jaren moet iets anders constateren.
“Alle extremistische moorden in 2024 werden gepleegd door rechtsextremisten van divers pluimage. Bij acht van de dertien moorden waren blanke supremacisten betrokken en de overige vijf hadden banden met extreemrechtse, anti-regeringsextremisten. Dit is het derde jaar op rij dat rechtsextremisten in verband worden gebracht met alle geïdentificeerde extremistische moorden.” (ADL).
Ook in 2025 zijn een aantal aanslagen gepleegd waarbij, letterlijk, de kogel van rechts kwam. In een artikel op mijn ‘theologie-blog’ schreef ik over de moord op Charlie Kirk en de reacties daarop:
Waarom wordt de moord op Kirk zo uitvergroot? Waarom worden de moorden op twee democraten, in juni jl., niet benoemd en de reacties daar op? Melissa Hortman en haar man werden vermoord vanwege het simpele feit dat ze “democrats” waren. Ook aan de aanslag op John Hoffman en zijn vrouw, door dezelfde dader, wordt nauwelijks aandacht besteed. De dader was een MAGA (Trumpist) aanhanger, een “evangelist” nota bene [..] Een ander voorbeeld is de aanslag (op de man van) Nancy Pelosi in 2022 en, eerder, de gewelddadige bestorming van het Capitool door MAGA aanhangers. En wat deed Trump? Die verleende veel van de geweldplegers inmiddels gratie!”
Aanslagen in Europa
Ik hoor de protesten al.. “Maar! Volkert!”. Klopt, die was ‘links’. En er zijn ook aanslagen gepleegd door anderen, zoals Islamitische fundamentalisten, in Nederland – denk aan Theo van Gogh, de aanslag in Amsterdam in 2018 en het ‘steekincident’ in Rotterdam vorig jaar. In het verleden hadden we ook de Rote Armee Fraktion (Duitsland) en RaRa (Nederland).
Toch waarschuwen de AIVD en NCTV op dit moment al een paar jaar voor de toenemende dreiging van rechts-extremistisch gemotiveerd geweld. Dat is niet voor niets. De AIVD heeft de afgelopen jaren, omdát ze alert zijn hierop, meerdere keren mogelijke rechts-extremistische terreuraanslagen kunnen voorkomen.
“In het buitenland zijn door rechts-extremisten eerder aanslagen gepleegd in onder andere Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten, Noorwegen en Duitsland.” (AIVD)
Denk bijvoorbeeld maar eens aan de vreselijke terreurdaad van Anders Breivik die 77 jonge mensen om het leven bracht. Deze daad was gemotiveerd door zijn haat jegens ‘links’ en zijn extreem-rechtse gedachtengoed.
“Breivik verwijst in zijn manifest ook dertig keer naar politieke stellingen van Geert Wilders en naar de ideeënwereld van uiterst rechts gesitueerde partijen als het Vlaams Belang, het Front National en de FPÖ.” (Wikipedia).
Lone Wolf
Nu kun je stellen ‘het was een lone wolf’. Maar dat argument is wederkerig als mensen wijzen naar ‘Volkert’ (of de aanslagen door Islamitische extremisten). Ook daar was- en is veelal sprake van een ‘lone wolf’. Ook al zijn er nog steeds aanhangers van complottheorieën die andere opvattingen er op na houden, het bewijs ontbreekt dat het anders zou zijn.
Extremistisch aanslagen worden heel vaak gepleegd door mensen die alleen werken en nauwelijks in groepsverband – is er sprake van een groepsverband, dan ‘lekt’ er altijd wel iemand en komt het bij de politie of geheime diensten terecht. Zoals bijvoorbeeld het geval was met de rechts-extremistische coupplannen in Duitsland. En in 2024 en in 2025 werden in Duitsland ook rechtse terreurcellen opgerold.
Ook in Nederland werd recent, in augustus 2025, nog een verdachte van rechtse terreur aangehouden.
“De verdachte zegt lid te zijn van onder meer de Geuzenbond, een organisatie gericht op jongeren in Nederland en België, die wordt gezien als extreemrechts. De organisatie is zowel online als via demonstraties actief. De Geuzenbond behoort tot de zogenoemde ‘active clubs’, die streven naar normalisering van het rechts-extremistische gedachtegoed en het weerbaar maken van het ‘blanke ras’ door fysieke training. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTV) beschouwt active clubs als rechtsextremistisch.” (OM)
Patent op geweld: Links of Rechts?
Waren het in de jaren ‘70 en ‘80 vooral linkse terroristen die onder andere ons land teisterden, de laatste jaren lijkt vooral ‘rechts’ het patent op geweld te hebben. De bron van alle ellende is: extremisme. In welke vorm of vanuit welke ideologie gedreven dan ook.
Want: extremisten dénken dat zij Het Grote Gelijk aan hun zijde hebben. Zij zien de nuance niet meer. Zij willen de ander, die hen tegenspreekt of anders denkt, het zwijgen opleggen. Kostte wat het kost. Desnoods met een kogel. Bottomline doet het er dus niet toe of iemand links, rechts, religieus of ideologisch gemotiveerd is.
Helaas ziet de MAGA-beweging in de VS, en in hun kielzog ook mensen in Europa, in de moord op Charlie Kirk een aanleiding de eigen handen in onschuld te wassen, Charlie Kirk tot ‘martelaar’ te verheffen en met de vinger naar ‘links-liberalen’ te gaan wijzen.
Dit is feitelijk domweg onjuist, zoals ik hiervoor ook aangetoond heb.
Misbruik dood Charlie Kirk
Het is ook het misbruiken van de dood van Charlie Kirk voor je eigen agenda. Waarbij men zo ver gaat iedereen monddood te willen maken die een andere mening, hoe onsmakelijk je het ook vindt, ventileert. Binnen de wettelijke grenzen uiteraard.
Gevolg echter van dit misbruik van de dood van Charlie Kirk is dat bijvoorbeeld “de Amerikaanse latenightshow Jimmy Kimmel Live is door het tv-netwerk ABC van de buis gehaald nadat presentator Jimmy Kimmel opmerkingen had gemaakt over de moord op Charlie Kirk”. (NOS).
De MAGA-aanhang, die van hun “freedom of speech” held Charlie Kirk een martelaar maakte, verdraagt het totaal niet dat een ánder óók gebruik maakt van zijn freedom of speech. Zélfs Trump bemoeide zich er persoonlijk mee!
Ik krijg van dit soort dingen een beetje een nare smaak in de mond. Elkaar het zwijgen opleggen. Met geweld. Door mensen te verdrijven en monddood te maken. Zelfs een President die daar aan meedoet. Sterker nog: via zijn stromannen andersdenken van radio en TV laat verwijderen. En deze acties worden door zijn aanhangers luid toegejuicht. Waar kenden we dat soort gedrag ook al weer van…?
_______
Afb. boven: The official Jimmy Kimmel Live! YouTube Channel, Fair use (Section 107 of the Copyright Act).
